Yerel Yönetimler Perspektifinden Sürdürülebilir Turizm: Batı Karadeniz Bölgesi Örneği

Abstract views: 559 / PDF downloads: 717

Authors

  • Murat Selim SELVİ
  • Sedat ŞAHİN

Keywords:

Sürdürülebilir Turizm, Yerel Yönetimler, Amasra, Akçakoca, Seben, Safranbolu.

Abstract

Bu araştırmanın amacı Batı Karadeniz Bölgesi’ndeki Akçakoca, Seben, Amasra ve Safranbolu ilçelerinin Yerel Yönetimlerinin Sürdürülebilir Turizme bakış açılarını belirlemektir. Bu çalışmada yerel yönetimlerin konunun neresinde ve nasıl yer aldıkları, yerel paydaşlarla konu hakkında ne gibi ilişkilerde bulundukları temel araştırma problemi durumundadır. Araştırmada Yarı Yapılandırılmış Mülakat Yöntemine uygun açık uçlu sorulardan oluşan bir görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmada 2 yerel yönetici ile görüşme yapılamamıştır. İlçe bazında elde edilen bulgular birleştirilerek değerlendirilmiş ve betimsel analize tabi tutulmuştur. Açık olmayan bazı olay ve ifadeler üzerinde ek sondaların da yardımıyla derinlemesine gidilerek kısmi içerik analizi de uygulanmıştır. Araştırmada özetle şu sonuçlar elde edilmiştir: Yerel yönetimler kıt kaynaklara rağmen alt-yapı çalışmalarına devam etmektedirler. Koruma-kullanma dengesini gözeten çevreci yeni imar planları hazırlanmıştır.
Temizlik, çöp ve geri dönüşüm sorunları önemli ölçüde çözülmüştür. Organik tarımsal ürünlerin yetiştirilmesi özendirilmekte, yerel mimari ve gelenekler yaşatılmaktadır. Buna karşın yatak sayısı az ve nitelikli işgücü sorunu vardır. Tanıtım ve pazarlama sorunu vardır. Yerel toplumun sürekli eğitilmesi ve bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Esnaflar ve yiyecek-içecek işletmeleri arasında fiyat-hizmet kalitesi dengesizliği vardır. STK’lar turizmde pek etkili değildir. Diğer yandan araştırma Belediyeler ve Kaymakamlıklarla sınırlandırılmıştır. Bu tür çalışmalar Orta ve Doğu Karadeniz bölgesi için de yapılabilir; hatta Türkiye’nin değişik coğrafyalarında yapılıp sonuçlar karşılaştırılabilir.

Downloads

Published

2019-06-21

How to Cite

SELVİ, M. S., & ŞAHİN, S. (2019). Yerel Yönetimler Perspektifinden Sürdürülebilir Turizm: Batı Karadeniz Bölgesi Örneği. International Journal of Social and Economic Sciences, 2(2), 23–36. Retrieved from https://www.ijses.org/index.php/ijses/article/view/79

Issue

Section

Articles